Ima toliko programskih jezika, zašto učiti baš Javu?
Teško je pronaći jezik tolike raznolikosti, kvalitete i sigurnosti za tako široko područje primjena kao što je to Java. Prema autoru Bruce Eckelu, samo Phyton ima sličan plemeniti cilj kao i Java – olakšati rad programerima i pomoći u ovladavanju kompleksnosti u razvoju aplikacija.
Većina ostalih programskih jezika u svom je nastajanju činila puno kompromisa koji su ih odvukli od ovog osnovnog cilja. Ponekad zbog tržišne zanimljivosti, ali najčešće zbog održavanja sukladnosti s nečim starijim, poput C i C++ programskih jezika.
Svoju popularnost Java može zahvaliti i činjenici da je jedan od rijetkih programskih jezika u kojima je standardiziran rad s elementima grafičkog sučelja. Također, programiranje za mrežno okruženje je bitno olakšano i podignuto na višu razinu apstrakcije, a postoji i niz drugih standardnih biblioteka koje programerima i dizajnerima omogućuju rješavanje kompleksnih problema.
Sve u svemu, prednosti su mnoge, baš kao i primjene.
Programiranje u programskom jeziku Java danas pokriva vrlo široko područje. Aplikacije pisane u Javi izvršavaju se na različitim platformama, od desktop računala s različitim operacijskim sustavima, preko mobilnih i PDA uređaja, bankovnih “čip” kartica, multimedijskih i drugih namjenskih uređaja pa do web aplikacija koje nam dolaze s nekih od najvećih korporacijskih servera.